Eesti tulevik läheb mulle korda.

Eesti ja Eesti riigi tulevik lähevad mulle korda. See on põhjus, miks ma otsustasin võtta vastu kutse tulla poliitikasse ja kandideerida 2019. aasta valimistel Reformierakonna ridades. Ja nüüd olengi poliitikasse jäänud. Eesti tulevik taandub poliitilistele valikutele. Soovin võtta vastutuse nende valikute tegemise eest.

Annan Eestile tagasi.

Eesti on andnud mulle suurepärase hariduse, kultuuri- ja väärtustepagasi ning võimaluse ennast teostada. Nüüd on tekkinud tunne, et käes on minu kord Eestile midagi tagasi anda. Ma soovin, et Eesti oleks ka tulevikus paik, kus on puhas loodus, kus inimestel on hea elada ja kus võime end alati kodus tunda. Soovin, et Eesti on maa, mille üle saame uhked olla ja mis pakub kõigile võimalusi eneseteostuseks. Nende unistuste teostamine on minu eesmärgiks poliitikas.

Seisan riigi iseseisvuse ja inimese valikuvabaduse eest.

Olen liberaalse maailmavaatega. Usun, et inimese vabadus, ausale konkurentsile avatud majandus ja lihtne maksusüsteem ning ühiskonna sallivus ja avatus aitavad Eestit edasi viia. Eesti senine edulugu on põhinenud nutikatel ja töökatel inimestel ning avatusel ja integratsioonil Euroopa ja kogu maailmaga. Tänapäeval ei ole need väärtused enam enesestmõistetavad. Üha sagedamini on avatus, sallivus ja integratsioon saanud hirmutamise tööriistaks paljudes demokraatiates, nii ka meil. Seistes nende põhivabaduste eest, seisan ka Eesti iseseisvuse eest.

Minu väärtused

  • Tugev pere

    Kokkuhoidev ja üksteist toetav pere on hindamatu varandus. Pere kujundab meie väärtusruumi ja -hinnanguid lapsepõlvest saati. Peresuhted õpetavad üksteisega arvestama, teisi kuulama ja leidma ühisosa eri seisukohtade ja põlvkondade vahel.

  • Ausus ja avatus

    Ausus tähendab minu jaoks julgust vastutada oma otsuste ja valikute eest. Usun, et ausus aitab inimesel areneda ja kasvada ning olla õnnelik. Avatus on minu jaoks oskus kuulata ja mõista. Me ei pea kõik mõtlema ühtemoodi, küll aga võiksime olla avatud uutele ideedele ja eri vaatenurkadele, sest erinevus mitmekesistab.

  • Töökus

    Eesmärke on võimalik saavutada vaid oma ala hästi tundes ja nende saavutamise nimel sihipäraselt tegutsedes. Asjatundlikkus tähendab uudishimu ja kursisolekut maailmas toimuvaga. Töökus on järjepidevus ja usk edasi liikuda tagasilöökidest hoolimata.

Töö ja haridus

Olen sündinud ja õppinud Tartus. Lõpetasin 1986. aastal Tartu 1. Keskkooli (praegune Hugo Treffneri Gümnaasium) ja 1993. aastal Tartu Ülikooli rahanduse ja krediidi eriala cum laude. Olen end täiendanud Prantsusmaal INSEAD’i ülikoolis ja Ameerika Ühendriikides Harvard Law School’is juhtide täienduskoolituse programmides.

Ma ei mäleta, et Andres oleks sihiteadlikult raamatutarkustele ja headele hinnetele keskendunud. Pigem sai õpitud läbi õpetlike olukordade  kogemise, mis siis kuidagi ka hinneteks vormistati. Andresel kippusid need puhtjuhuslikult teistest veidi paremad olema (isegi mingi autahvli pilt meenub). Tegelikult pole see ju üldse tähtis. Oluline on, et Andres on osanud koolist kaasa võtta mingi nähtamatu sertifikaadi kompromissi- ja koostöövalmiduseks kõigis järgnevates kooslustes üle ilma. Tark tegu!

– Kristel Mets, Tartu Emajõe Kooli ja Tartu Hiie Kooli direktor, klassiõde Tartu 1. keskkoolist

Eesti Pangas olen töötanud enam kui 15 aastat, neist 8 asepresidendina. Osalesin Eesti krooni taaskehtestamisel, vastutasin pangandusreformide eest ja aitasin ette valmistada euro kasutuselevõttu Eestis. Olen kahel korral esindanud Eestit Rahvusvahelises Valuutafondis (IMF) Washingtonis, aidanud käivitada Luksemburgis Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) ja lahendada euroala võlakriisi. ESMis kuulusid minu vastutusalasse finantssektori teemad ja Küprose abiprogramm.

Eestisse naastes asusin tööle Eesti Energiasse, kus juhtisin klienditeenuste valdkonda.

Seega toon poliitikasse 25 aasta jagu  rahandus- ja panganduskogemusi, lisaks töökogemuse energeetikasektorist.

Mul on olnud rõõm päris pikalt koos Andresega Eesti Pangas töötada. Andres on alati olnud nii-öelda suure pildi mees, kes mõtleb eelkõige sellele, kuidas keskkonda kujundada ja muutustega kohaneda, mitte olemasolevaga leppida. Omas elemendis näeb teda eelkõige hetkedel, kui on võimalus teha Eestist edukam ja eristuvam koht, kus elada ja äri ajada. Alati huvitav ja inspireeriv vestluskaaslane kellega koos maailma paremaks teha.

– Kristjan Kukk, Telia B2B müügivaldkonna juht, kolleeg Eesti Panga ajast

Hobid

Vabal ajal püüan olla võimalikult palju meie maakodus Muhu saarel. See saar on üks kena paik, kus aeg puhkab.  Oma armastuse kokanduse vastu olen ilmselt pärinud oma vanaemalt, kes oli kunagi Põltsamaa konservitööstuse peatehnoloog. Tema mõtles muuhulgas välja ka retseptid kosmonautide tuubitoitudele, mille näidised on tänapäeval väljas koguni Washingtonis asuvas Lennundus- ja kosmosemuuseumis (Air and Space Museum).

Mulle meeldib end proovile panna kestvusaladel: jooksen, suusatan ja sõidan rattaga. Viimasel ajal ikka rahvasportlase tempos. Olen läbinud viis Tartu Maratoni, osalenud mitmetel rattarallidel, poolmaratonidel ja rahvajooksudel.

Juba 10 aastat olen vabatahtlikuna kuulunud Eesti Sünnitusmajade Toetusfondi ja selle eelkäija Pelgulinna Sünnitusmaja Toetusfondi nõukogusse.  Samuti osalen Tartu Ülikooli Sihtasutuse ja mõttekoja Praxis nõukogude töös. Olen ka SOS Lasteküla ühingu liige.

Olen Eesti Mentorite Koja liige ja Fontese mentorite programmi II lennu vilistlane. Mentorina olen nüüdseks tegutsenud juba üle 10 aasta, nõustades ja toetades erinevates tegevusvaldkondades tegutsevaid noori juhte.